Kürdəmir
şəhər 1 saylı orta məktəbin müəllimi İbrahimova Gülbəniz Qeyrət qızı.
Ümumtəhsil məktəblərində tarix fənninin tədrisinin əsas
məqsədi şagirdləri tarixdə baş verən hadisələrlə yaxından tanış etməklə
yanaşı,həmin hadisələri sərbəst təhlil edərək düşünməyi bacaran,vətəninin
keçmişini bilən və bu gününü dərk edən və gələcəyi üçün yaşayan şəxsiyyətlər yetişdirməkdir. Təhsildə
baş verən islahatlar bu baxımdan çox məqsədəuyğundur.Fəal təlim metodları
şagirdləri düşündürərək öyrətməyə kömək edir.İKT-in tətbiqi ilə keçirilən dərslərin
bu işdə əhəmiyyəti isə artıq danılmaz
bir faktdır.
Respublikamızın
bir çox müəllimi kimi mən də dərslərimdə fəal təlim metodlarından istifadə edirəm.
İKT-in
tətbiqi ilə keçdiyim dərslərdən biri ilə
oxucuları da tanış etmək istərdim.
Orta əsrlər tarixi 7-ci sinif.
Mövzu: Oğuz
dövləti.
Məqsəd: 1.Oğuz dövləti haqqında biliklərin mənimsənilməsi.
2.Oğuz anlayışı,oğuz tayfa ittifaqları,Oğuz
dövlətinin meydana gəlməsi,islam dinininqəbulu
,oğuz axınları və s.
3.Oğuz türklərinin axınlarının Azərbaycan
xalqının formalaşmasında oynadığı rolu müəyyən etmək
4.Tədqiqat prosesində sərbəst informasiya
əldə etmək bacarığının formalaşdırmaq
5.Qruplarla iş təşkil etməklə şagirdlərdə
əməkdaşlıq etmək vərdişini yaratmaq.
İş forması:
kiçik qruplarla iş
İş üsulu:əqli
hücum,BİBO,müəllim izahı,tədqiqat və interaktiv oyunlar
Resurslar:Dərslik,internet saytları,ensiklopediyalar.
Təchizat:proyektor,kompyuter,
Dərsin gedişi:
1 Sinfin təşkili.
Şagirdlərə
fotoalbom təqdim olunur(Alp
Arslan,Fateh II Mehmet,Uzun Həsən,Qara Yusif,Şah İsmayıl Xətai,Nadir
Şah Əfşar,Məmmədəmin Rəsulzadə,Atatürk,Berdımuxammedov, Ərdoğan, Ramin Səfərov,
Mübarız İbrahimov,Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev,Azərbaycan Pespublikasının
Prezidenti İlham Əliyev) və onlara sualla müraciət edirəm:
-Şəkillərdə
gördüyünüz şəxsiyyətlər kimlərdir?
Onları hansı ümumi cəhət birləşdirir?
Şagirdlər şəxsiyyətlərin adını sayır,onları birləşdirən
cəhətləri sayarkən,onların hər birinin oğuz-türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətləri
olduğunu vurğulayırlar.
Sonra
şagirdlər “Dədə Qorqud” filmindən
fraqment izləyirlər.
Onlara
sualla müraciət edirəm:
-Bu
fraqment hansı filmdəndir?Filmdə kimlərin tarixindən,adət-ənənələrindən bəhs
olunur?
Şagirdlər
fraqmentin “Dədə Qorqud” filmindən olduğunu və bu film oğuzların tarixinə,adət-ənənələrinə həsr olunduğunu deyirlər.
Şagirdlərdən
soruşuram:
-Uşaqlar, biz oğuzlar haqqında hansı dərslərin tədrisi zamanı məlumat alırıq?
Şagirdlər-ədəbiyyat,coğrafiya,tarix dərslərində,televideniya
və mətbuatdan oğuzlar haqqında aldıqları
məlumatları bildirirlər.
Sonra
şagirdlərə 4 qrupa bölürəm.
Hər qrupa
tədqiqat mövzusunu təqdim edirəm.
1 qrup-Oğuzlarım
məşğulliyyəti.
2 qrup-Oğuz
dövlətinin yaranması.
3 qrup-İslam
dininin qəbulu.
4 qrup-Oğuzların köçü.
Tədqiqat
üçün şagirdlərə vaxt ayırıram.
Qruplar
hər biri öz mövzusunu araşdırır və sonda öz nəticələri ilə yoldaşlarını
tanış edirlər.Hər bir qrup öz mövzusunu geniş şərh edir.
Sonra şagirdlər aldıqları informasiyanı təhlil
edir və qruplar bir-birinə suallarla müraciət edir.
Alınan informasiyanın şagirdlər tərəfindən necə mənimsənildiyini yoxlamaq üçün şagirdlərə krossvord təqdim olunur.Şagirdlər krossvordu həll edərək dərsin mövzusu olan
“Oğuz”sözünü alırlar.
Sonra hər qrupdan bir nümayəndəni xəritənin
yanına dəvət edirəm,onlara oğuz türklərinin
bu gün yaşadığı ölkələrin (Azərbaycan,Türkiyə,Kipr,İran,İraq,Suriya,Türkmənistanın)kiçik
ölçülü bayraqlarını verirəm və bu bayraqları öz ölkələrinə müvafiq sancmağı
tapşırıram.
Şagirdlər tapşırığın öhdəsindən məharətlə
gəlirlər.
Dərslərimdə mövzunu yekunlaşdırarkən
şagirdlərin dərsi mənimsənilməsi ilə
yanaşı,dərsdən çıxardıqları mənəvi
dərsi də aydınlaşdırıram.
Bu məqsədlə Azərinin ifasında
“Turan”mahnısına qulaq asırıq.Sonra onlara sualla müraciət edirəm:
-Müəlliflər və ifaçı bu mahnı ilə hansı
fikri ifadə edirlər?
Şagirdlər müxtəlif fikirlər irəli sürürlər
və sonda eyni nəticəyə gəlirlər.Mahnı türk xalqlarını birliyə çagırır.Türk
xalqları bir-birinə dayaq olsa heç bir qüvvə onlara bata bilməz.
Sonda şagirdlərə qiymətləndirmə blankları
təqdim edirəm,onlar öz yoldaşlarını mən isə hər 4 qrupu qiymətləndirirəm
.
E Ev tapşırığı: `§19,1-4 tapşırıq,daha ətraflı məlumat
toplamaq və mövzuya uyğun əl işləri yaratmaq. .