Hörmətli müəllimlər,sizlərə Mimio Studio -da hazırmadığım dərsi təqdim edirəm.Dərs "Yunan şəhər dövlətlərinin süqutu və Makedoniyalı İsgəndər imperiyası" mövzusundadır.
Aşağıda dərsin yükləmə linki və dərsin planı verilib.
Makedoniyalı_Isgəndər.ink.Yüklə.
Dərsin planı.
Dərsin
mövzusu: Yunan şəhər dövlətlərinin tənəzzülü.Makedoniyalı İsgəndər.
Standartlar:1.1.2.;3.1.1.;4.1.2.
Məqsəd:
1.Yunan
şəhər-dövlətlərinin meydana gəlməsi,inkişafını və tənəzzülü dövrlərini fərqləndirir;
2.Qədim
dövlətlərin yaranma,idarəetmə qaydalarını,sosial-iqtisadi münasibətləri təsvir
edir;
3.Tarixi
şəxsiyyəti-Makedoniyalı İsgəndəri müəyyənləşdirir.
Təlim
forması: kollektiv və qruplarla iş.
Təlim
üsulu:beyin həmləsi, Venn diaqramı,müzakirə,mühazirə.
İnteqrasiya:
H.b. 2.2.2.;Az.T. 3.1.1.
Resurslar:interaktiv
lövhə,kompüter,xəritə,marker.
Dərsin mərhələləri
Motivasiya:
(2 slayd)(4 dəqiqə)
Slaydda şagirdlərə xəritə təqdim olunur və suallarla müraciət
edilir.Şagirdlərin fikirləri dinlənilir və düzgün cavablar müqayisə edilir.
Müəllim
mövzu ilə bağlı şagirdlərə məlumat verir.(5 d)
Sonra
şagirdlər qruplara bölünür və tapşırıqlar verilir.(6 d)
1
qrup-Yunan şəhər-dövlətlərinin tənəzzül səbəblərini müəyyən edin.Afina-Sparta
müharibəsinin zamanını, nəticələrini müəyyən
edin.(3,4 slayd)
2
qrup-II Filiplə bağlı mətni tamamlayın.İsgəndərin ilk sərkərdəlik məharətini
göstərdiyi döyüşü müəyyən edin.(5,6slayd)
3
qrup-Əhəməni-Makedoniya döyüşləri haqqında məlumat verin.(7,8 slayd)
4 qrup
–Mədəniyyətlə bağlı çalışmaları yerinə yetirin.(9,10 slayd)
Məlumatın
mübadiləsi: (10 d)
Müəyyən edilmiş zamanda şagirdlər çalışmaları hazırlayır və elektron lövhədə yerinə yetirir.Bu zaman virtual klaviaturadan,virtual marker və qələmlərdən istifadə edə bilərlər.Hər tapşırıq ayrı slaydda verilib.Tapşırıqların düzgünlüyü slaydlarda verilən YOXLA pəncərəsi vasitəsi ilə yoxlanılır.
Müəyyən edilmiş zamanda şagirdlər çalışmaları hazırlayır və elektron lövhədə yerinə yetirir.Bu zaman virtual klaviaturadan,virtual marker və qələmlərdən istifadə edə bilərlər.Hər tapşırıq ayrı slaydda verilib.Tapşırıqların düzgünlüyü slaydlarda verilən YOXLA pəncərəsi vasitəsi ilə yoxlanılır.
Məlumatın
müzakirəsi.(5 d)
Cavablar
dinlənilir,müzakirə edilir,əlavələr edilir.Meyarlar əsasında qruplar qiymətləndirilir.
Qruplar
|
Tapşırıq tam yerinə yetirilib
|
Əməkdaşlıq
|
Təqdimat
|
Mənbələrdən düzgün istifadə
|
Tapşırıqların vaxtında yerinə yetirilməsi
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kollektiv
iş(8 d)
1.Xəritə
ilə iş.(11 slayd)
2.Xronoloji
tapşırıqlar(12,13 slayd)
3.Venn
diaqramı (14 slayd)
Yaradıcı
tətbiqetmə.(15 slayd)(4 d)
İsgəndərin
hansı keyfiyyətləri ona böyük imperiya qurmağa imkan verdi?
Kiçik mətn
tərtib edin.
Nəticə və
ümumiləşdirmə.
Şagirdlər
“Makedoniyalı İsgəndər öz imperiyasını necə yaratdı?” sualına cavab verir.Sonra
cavablar yoxlanılır.
Ev
tapşırığı:İsgəndəriyyə şəhərini təsvir edən mətn tərtib edin.
Refleksiya
və qiymətləndirmə.(3 d)
Meyarlar:
1)fərqləndirmə; 2)təsviretmə;
3)müəyyənləşdirmə.